Що таке паренхіма

Що таке паренхімаПаренхімою називається сукупність клітиннихелементів органу, яка здійснює специфічну функцію. Органи, що містять такі клітини у великій кількості, (селезінка, печінка, підшлункова залоза та ін.) Часто називають паренхіматозними. Паренхіматозні тканини зустрічаються у судинних рослин, багатоклітинних губок, тварин.

Що таке паренхіма

Паренхіма у рослин

Паренхімні клітини, як правило, мають округліобриси, однак, бувають і витягнутої форми. У рослин через стінки таких клітин пересуваються вода і мінеральні. У різних частинах рослини паренхіма може видозмінюватися і купувати спеціалізовані властивості. До подібних клітинам належить епідерміс - тонка покривна тканина. Вона складається з одного шару клітин і закриває первинне тіло рослини цілком. Основною функцією епідермісу є захист рослин від висихання і від проникнення всередину хвороботворних організмів. Асиміляційна паренхіма є спеціалізованою тканину, яка містить велику кількість хлоропластів (хлорофіллоноснимі клітини листа, стебла, кора). Основний її функцією є здійснення процесів фотосинтезу. Паренхімні клітини рослин забезпечують опору тим органам, в яких вони знаходяться. Особливо важливим це властивість є для стебел трав'янистих рослин. Неспеціалізовані клітини паренхіми залишаються метаболічно активними, в них протікають багато процесів, важливі для рослинного організму. Через систему межклетников, заповнених повітрям, йде газообмін між зовнішнім середовищем і живими клітинами. Паренхімні клітини також виконують функцію сховища поживних речовин.

Паренхіма в організмі людини

Велику роль відіграє паренхіма і в організмілюдини. Вона є головною функціональної тканиною паренхіматозних органів: печінки, селезінки, легенів, нирок, підшлункової та щитовидної залози. До її складу входить сполучнотканинних строма і спеціалізовані клітинні елементи. Паренхіма може бути утворена різним видами тканини: епітелієм (залози), кровотворної тканиною (селезінка), нервовими клітинами (нервові вузли). Паренхіма легенів є частиною апарату, що здійснює зовнішнє дихання. Вона складається з легеневих ацинусів. Легеневі ацинуси починаються кінцевий бронхіол, яка розгалужується послідовно на дихальні бронхіоли, альвеолярні ходи, альвеолярні мішечки, складаючи альвеолярне дерево. У паренхімілегенів відбувається зовнішнє дихання, одним з елементів якого є дифузний обмін газами. Паренхімні клітини нирок є специфічною тканиною, яка виконує основну функцію цього органу. До паренхіматозних органів відноситься і селезінка. Її паренхиму представляє сукупність лімфоїдних клітин. Інший орган - печінку, повністю складається з паренхіматозної тканини, яку складають гепатоцити. Паренхіма підшлункової залози є разноструктурних тканиною, яка представляє собою численні часточки неправильної форми і клітинні ділянки округлої форми (острівці Лангерганса). До хвороб паренхіми відносяться численні доброякісні та злоякісні новоутворення, які мають різну структуру. Серед них досить поширений рак паренхіми нирок, що становить близько 90% всіх випадків пухлин цієї тканини.