Рада 1: Що таке седативний ефект

Рада 1: Що таке седативний ефектСедативний ефект - це впливзаспокійливого засобу на організм людини. Що володіють такою властивістю препарати застосовуються для того, щоб допомогти людям розслабитися і не відчувати дискомфорт під час певних медичних процедур. Ефект від заспокійливого ліки настає, коли пацієнт випиває його разом з водою, вдихає або отримує укол в вену.

Седативний ефект викликають препарати на основі деяких рослин, наприклад, валеріани

Навіщо потрібен седативний ефект

Існує дві причини застосування седативнихкоштів. По-перше, вони допомагають безболісно пережити певні хірургічні втручання і позбутися від занепокоєння і страху. По-друге, допомагають заспокоїти найменш «слухняних» пацієнтів, наприклад, дітей. Також вони використовуються в разі, коли пацієнту необхідно довгий час зберігати нерухоме положення тіла. Часто заспокійливі засоби застосовуються разом з болезаспокійливими.

Седативний ефект і анестезія

Седативний ефект буває помірний і глибокий. Помірний седативний ефект настає в результаті застосування місцевої анестезії, тобто знеболення окремих ділянок тіла. Часто місцевий наркоз проводять при лікуванні зубів, проведенні пластичних операцій. При цьому людина, що піддається впливу седативного препарату, здатний зберігати усвідомленість, чути і розуміти мову, реагувати на дотики. Пацієнт в змозі контролювати всі життєво важливі функції свого організму. Помірний седативний ефект триває недовго, але викликає побічна дія: хворий може відчути сонливість. Інші побічні явища - нудота і головний біль. Іноді виникає короткочасна втрата пам'яті. Пацієнтам, які зазнали помірного седативного ефекту, лікарі не рекомендують підписувати важливі документи, водити автомобіль, пити алкоголь і користуватися технікою протягом 24 годин після процедури. Глибокий седативний ефект настає в результаті загальної анестезії. При цьому частково або повністю пропадають рефлекторні реакції організму, здатність контролювати дихання і відповідати на питання.
Після глибокого седативного ефекту пацієнт довше приходить в норму, підвищується ризик ускладнень від анестезії.

Які ліки викликають седативний ефект?

Седативні ліки діляться на транквілізатори,мета яких - усунення занепокоєння пацієнтів, снодійні і антипсихотичні засоби. Деякі транквілізатори в великих дозах діють як снодійні ліки, наприклад, бензодіазепін.
При збільшенні дози заспокійливого засобу седативний ефект посилюється.
Серед лікарських препаратів, що викликаютьседативний ефект, виділяють барбітурати, бензодіазепіни, натуральні засоби, Z-препарати і антигістамінні засоби. Барбітурати включають: амобарбітал, пентобарбітал, секонал, фенобарбітал. До бензодиазепинам відносяться: клоназепам, діазепам, естазолам, флунитразепам, лоразепам, мідазолам, нітразепам, оксазепам, триазолам, темазепам, хлордіазепоксид, алпразолам.К натуральним седативним ліків відносяться засоби на основі трав, таких як: ашвагандха, дубоізія, котовник, кава-кава , мандрагора, валеріана, марихуана. Z-препарати - це залеплон, золпідем, зопіклон.Антігістамінние кошти включають діфенгідрамін, дименгидринат, доксиламіну, фенерган, прометазин.
Рада 2: Що таке седативні засоби, як вони діютьСедативними засобами називаються психотропнілікарські препарати, які надають заспокійливу дію на центральну нервову систему (ЦНС) без значних порушень її функцій. Застосовуються такі засоби в медицині в основному для лікування невротичних станів.

Що таке седативні засоби, як вони діютьСедативні засоби і їх види

Препарати цієї групи здатні знижуватизбудливість ЦНС, чинити на неї регулюючий вплив, відновлюючи рівновагу між процесами збудження і гальмування, і при необхідності посилювати процеси гальмування. Седативні препарати надають менш виражене псіхоседатівное дію, ніж транквілізатори, і не володіють гіпнотичними і миорелаксирующими властивостями, і, що важливо, не викликають атаксії. При систематичному застосуванні седативних засобів протягом тривалого часу, психічна залежність від ліків до них не виникає. У рекомендованих лікувальних дозах седативні засоби не здатні володіти снодійним ефектом. Але, забезпечуючи заспокійливу дію на центральну нервову систему, вони можуть провокувати наступ і поглиблення сна.Разлічают седативні препарати синтетичного та рослинного походження. З препаратів рослинного походження широке застосування знайшли кошти на основі лікарських рослин таких, як: собача кропива, валеріана лікарська, меліса лікарська, Патрін середня (валеріана кам'яна), пасифлора інкарнатная, півонія і тропічні рослини сімейства перцевий кава-кава. Фармакологічні впливу рослинних седативних засобів дуже різноманітні. Наприклад, валеріана лікарська крім седативного ефекту, пов'язаного зі зниженням збудливості ЦНС, має спазмолітичні властивості, покращує коронарний кровообіг, регулює роботу серця, підсилює секрецію залоз шлунково-кишкового тракту і покращує жовчовиділення. Подібними з валеріаною впливами на організм має пустирник, надаючи також антигіпертензивнудію і зменшуючи частоту серцевих скорочень. Пассифлора і півонія володіють додатково протисудомну дію. Мелісса притаманні протисвербіжну, антигіпертензивний, спазмолітичну, і перешкоджає аритмії дію. Крім цього, вона виявляє легку жовчогінну дію, сприятливим чином сприяє відновленню мікрофлори кишечника і активізації секреції шлунково-кишкового тракту. Кава-кава надає відмінне снодійне, протимікробну, а також знеболюючу дію.

Лікарські засоби, що володіють седативний ефект

Заспокійливу дію характерно також длядеяких лікарських препаратів, які часто не розглядаються, як засоби, що впливають на ЦНС. Для таких препаратів седативний ефект є супутнім основному фармакологічному впливу. Наприклад, виражену седативну дію спостерігається при використанні діуретиків ацетазоламіду ( «Диакарб»), деяких антигіпертензивних засобів - клонідину гідрохлориду ( «Клофелін»), або метилдофи. Седативним і в деяких випадках навіть снодійним ефектом володіють деякі антигістамінні засоби, в часності дифенгидрамина гідрохлорид ( «Димедрол») і діпразін.Для досягнення найкращого терапевтичного ефекту дуже важливим є правильний вибір седативних препаратів або відповідної комбінації лікарських засобів і встановлення найбільш ефективної дози, яку може визначити тільки фахівець після попередньої консультації.