Що таке комунікативні бар'єри

Що таке комунікативні бар'єриСпілкування - одна з найважливіших сфер життя людини. Однак не завжди людям вдається знайти спільну мову. Виною тому комунікативні бар'єри - психологічні та інші складності в спілкуванні.

Що таке комунікативні бар'єри

Комунікативний бар'єр - це будь-яка причина,заважає людям вибудовувати ефективне спілкування або повністю його блокує. У разі наявності комунікативних бар'єрів інформація спотворюється, втрачає свій початковий сенс або взагалі не доходить до реципієнта.

Зовнішні комунікативні бар'єри

Під зовнішніми комунікативними бар'єрами розуміютьнепідвладні співрозмовникам обставини, наприклад, несприятливі умови або місце зустрічі: обриви і неполадки телефонного зв'язку, погодні аномалії, сильні шуми і т.д. Бар'єр нерозуміння, коли люди говорять на різних мовах в буквальному сенсі, мають дефекти мови та дикції, теж можна віднести до зовнішніх бар'єрів. Сюди ж відноситься вимушене оперування спеціальними термінами, в яких співрозмовник не розбирається, соціально-культурні відмінності і традиції поведінки в суспільстві.

Внутрішні комунікативні бар'єри

Внутрішні бар'єри - психологічні. Це може бути упереджене ставлення до співрозмовника з якої-небудь причини (через його національності, статі, віку, соціального статусу і т.д.), його зовнішнім виглядом, рис характеру і поведінки, його роду діяльності. В цьому випадку стереотипи заважають об'єктивно сприймати мову людини і змушують негативно оцінювати його, що позначається на общеніі.Еще одна схожа проблема - виборче слухання, коли людина помічає в чужої мови тільки ту інформацію, яка йому близька або з якої він згоден. А то, що суперечить його уявленням або інтересам, просто пропускається повз вуха. Такі люди чують тільки те, що хочуть почути. Якщо людина постійно відволікається, це теж завадить йому налагодити довірче та ефективне спілкування, тому що співрозмовник може бути ображений, побачивши неуважне до себе отношеніе.В вигляді комунікативного бар'єру може виступати негативний психологічний настрой співрозмовника: агресивне, взвинченное стан, напруженість, несхильність до розмови, погане самопочуття, образа чи злість на співрозмовника і т.д. Заважають спілкуватися недовіру, відчуття ворожості, емоційна закритість і скутість, комплекси і страхи, значна різниця у світосприйнятті співрозмовників. Так, в однієї людини з фразою буде одна асоціація, в залежності від його життєвого досвіду, а у другого - інша, і уявлення про проблему у них може бути абсолютно різний. Це так званий логічний бар'єр, що виникає нерідко між людьми з різними типами мислення: наочно-образним, абстрактно-логічним або наочно-дієвим. Відрізняються також швидкість мислення, критичність, гнучкість, глибина, спосіб подачі інформації (короткий і лаконічний або витіюватий). В цьому випадку спроба зрозуміти співрозмовника і поставити себе на його місце, уважність можуть вирішити проблему.